21 Μαΐου, 2024

Διδακτική επίσκεψη στο Μουσείο Εθνικής Αντίστασης

Την Τετάρτη 21 Φεβρουαρίου 2024 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη, των μαθητών της Β΄ τάξης, στο Μουσείο Εθνικής Αντίστασης (1940-1944) που στεγάζεται στο Δημαρχείο Λαμίας. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης, οι μαθητές ξεναγήθηκαν στους χώρους του μουσείου από τον Γενικό Γραμματέα του Σωματείου «Φίλοι  Μουσείου Εθνικής Αντίστασης και Σύγχρονης Ιστορίας Ρούμελης» κ. Φούντα Παρασκευά, ο οποίος τους χάρισε αφειδώς μέσα από τις περιγραφές του μια μοναδική ευκαιρία να έρθουν σε άμεση επαφή και διασύνδεση με την τοπική μας ιστορία, μέσα από σημαντικά εκθέματα, φωτογραφίες και αντικείμενα που βρίσκονται στο Μουσείο αναφερόμενα σ τα σημαντικότερα γεγονότα του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου στην Ελλάδα και την περιοχή μας.